What's On - Moore Park Tennis Club - (647) 556-7877
  Moore Park Tennis Club: 2019 Tournaments
 

  Moore Park Tennis Club Men's and Ladies Singles Tournament

 

Here is the updated draw for our 2019 Men's and Ladies Singles Tournaments. We had 45 players registered this year. The tournament began Tuesday September 10th.

 
There are 2 seeded players in the Men's Open first found.
1. D. Aristotle BYE
2. T. Aristotle

MEN'S OPEN
TUESDAY SEPTEMBER 10 - QF
Datoo WO
Nath
T. Aristotle WO Marchildon

TUESDAY SEPTEMBER 10 - SF
T. Aristotle 61 63
Datoo

WEDNESDAY SEPTEMBER 11 - QF
Ramos Forfeit
Hill
 
SATURDAY SEPTEMBER 14 - SF 
D. Aristotle 62 60
Ramos
 
SUNDAY SEPTEMBER 15 - F
D. Aristotle 64 60 T. Aristotle
 
2019 Men's Open Champion Dillon Aristotle
_________________________________________________

In the Ladies Open Tournament there are 4 players. This will be played as a round robin where all 4 players will play a full best of 3 match against one another. The 2 players with the highest number of set wins will play in the final on Sunday. If there is a tie in set wins, games won will break the tie.
1. K. Leizer 2-0
2. C. Leung 2-1
3. A. Arbus 1-2
4. J. Gilbert 0-2

LADIES OPEN
TUESDAY SEPTEMBER 10 - Match day 1
Arbus 63 63
Gilbert

WEDNESDAY SEPTEMBER 11 - Match day 2
Leung 62 52
Arbus

THURSDAY SEPTEMBER 12 - Match day 3
Leizer 62 64 Leung
 
FRIDAY SEPTEMBER 13 - Match day 4
Leizer vs Gilbert - rained out
 
SATURDAY SEPTEMBER 14 - Match day 5
Leizer 23 WO Arbus
 
Match day 6 TBA
Leizer vs Gilbert not played
 
TUESDAY SEPTEMBER 17 - Match day 7
Leung beat Gilbert
 
Final
Leizer WO Leung
 
2019 Ladies Open Champion Kelli Leizer
___________________________________________________

There are 4 seeded players in the Men's B Tournament. You will likely be playing on Thursday or Friday night. 
1. N. Knezevic
2. A. Masse
3. D. Schwartz
4. R. Menon

MEN'S B
TUESDAY SEPTEMBER 10 - R32
Spiegel WO
Cheung
Mantzoris 61 62 Wong

WEDNESDAY SEPTEMBER 11 - R32
Saravan WO
Thompson

THURSDAY SEPTEMBER 12 - R16
Knezevic 62 62
Spiegel
Kos 62 36 75 Mantzoris
Gordon 62 60 Karmagen
Rotberg 63 63 Winn
Shafie vs Castel - Menon wins R16 by default
Cheng 60 64 Rizk
Kim 67 51 Riley
Schwartz 62 60 Kim

FRIDAY SEPTEMBER 13 - R16 and QF - TBA
Masse 62 62
Rotberg R16
Gordon WO Knezevic
 
SATURDAY SEPTEMBER 14 - QF SF
Menon 62 63 Kos
Masse 61 61 Cheng
Shoffner 64 75 Saravan R16
Menon 61 67 10 Ret. Gordon 
 
FRIDAY SEPTEMBER 20 - QF
Schwartz 75 64 Shoffner
 
SATURDAY SEPTEMBER 21 - SF
Masse beat Schwartz
 
FINALS
Masse 62 76(3) Menon
 
2019 Men's B Champion Andrew Masse
___________________________________________________
 
There were 4 seeded players in the Ladies B Tournament.
1. M. Wolfe
2. I. Gerety
3. S. Bogdanovich
4. R. Schwartzman

TUESDAY SEPTEMBER 10 - R16
Clements 16 64 61 Leger
Chu 61 60 Shirokova

WEDNESDAY SEPTEMBER 11 - R16
Spelt 61 46 61 Escudero
Hucal WO Jolly

FRIDAY SEPTEMBER 13 - QF
Wolfe 61 61 Jolly
 
SATURDAY SEPTEMBER 14 - QF
Bogdanovich 64 62 Clements QF
Gerety 62 60 Chu QF
Spelt 62 62 Schwartzman QF
 
TUESDAY SEPTEMBER 17 - SF
Wolfe 60 61 Spelt
Gerety 62 63 Bogdanovich
 
FINALS
Wolfe 75 63 Gerety
 
2019 Ladies B Champion Marla Wolfe
__________________________________________________
 
Moore Park Tennis Club MIXED Doubles Tournament 2019
 
 
Tuesday September 17 - R32
Arbus/Masse beat Speigel/Wang
Chu/De Matas WO Clements/Rivadeneira(4)
 
Wednesday September 18 - R32
Leizer/Birman(2) 63 61 Agostini/Kos
Gerety/Krivas(3) 62 61 Arbus/Masse
Collibee/Roy 64 57 64 Larock/Larock
Miller/Silva 61 60 Escudero/Wong
Berry/Jeffrey 61 63 Barker/Ryan
Tibbet/Karmagen WO Macpherson/Macpherson
 
Thursday September 19 - R16 and QF 
Aristotle/McBain(1) 60 61 Bogdanovich/Saravan
Leizer/Birman(2) 60 61 Tibbet/Karmagen
Miller/Silva 60 61 Chu/De Matas  
Gerety/Krivas WO Collibee/Roy
 
Friday September 20 - QF
Aristotle/McBain 62 60 Berry/Jeffrey
 
Saturday September 21 - SF1
Aristotle/McBain(1) 61 62 Miller/Silva
 
Monday September 21 - SF2
Leizer/Birman(2) 67 63 61 Gerety/Krivas(3) 
 
Saturday September 28 Finals
Leizer/Birman 46 76 76 Aristotle/McBain
 
2019 Mixed Doubles Champions Leizer/Birman
_______________________________________________________

Moore Park Tennis Club Men's and Ladies Doubles Tournament 2019

 
 
The tournament matches will be a best of 3 full set format and deuces will be played out. 
 
Men's Open Doubles will be played as round robin with the top 2 teams with the best record competing in the final over the weekend. (Most games won will be the first tiebreaker).
1. Aristotle/Aristotle
2. Shirley/DeSantis
3. Lawlor/Thouin
Wednesday September 25 - Match 1
Aristotle/Aristotle 75 62 Lawlor/Thouin
 
Friday September 27 - Match 2
Aristotle/Aristotle 60 61 Shirley/De Santis
 
Saturday September 24 - Match 3
Lawlor/Thouin beat Shirley/DeSantis
 
Sunday Final
Aristotle/Aristotle 46 64 60 Lawlor/Thouin
 
2019 Men's Open Doubles Champions Aristotle/Aristotle
 
_______________________________________________________
 
There are 4 seeded teams in the Men's B Doubles Tournament.
1. Menon/Karim
2. Silva/Barker
3. Copeman/Mantzoris
4. Knezevic/Walicky
 
Tuesday September 24 - QF
Cheung/Riley WO Knezevic/Waliczky
 
Wednesday September 25 QF
Kim/Kurz 64 16 53 Ret. Karim/Menon
Barker/Silva 63 62 Cheng/Karmagen
 
Thursday September 26 QF
Copeman/Mantzoris 60 60 Rizk/Saravan
 
Friday September 27 SF
Kim/Kurz 61 63 Cheung/Riley
Barker/Silva 75 64 Copeman/Mantzoris
 
Tuesday October 1 - Final
Barker/Silva 64 62 Kim/Kurz
 
2019 Men's B Doubles Champions Barker/Silva
________________________________________________________
 
There are 4 seeded teams in the Ladies Doubles Tournament.
1. Arbus/Gilbert
2. Nevison/Gerety
3. Bogdanovich/Jeffrey
4. Clements/Wood
 
Tuesday September 24 - QF
Clements/Wood WO Chu/Shirokova
 
Wednesday September 25 - QF
Gerety/Nevison 60 61 Miller/Ryan
Bogdanovich/Jeffrey 61 60 Leger/Medvedeva
 
Friday September 27 - SF1
Gerety/Nevison 60 61 Clements/Wood
 
Saturday September 28 - SF2
Bogdanovich/Jeffery 75 63 Arbus/Gilbert
 
Sunday Final
Gerety/Nevison 63 61 Bogdanovich/Jeffery
 
2019 Ladies Doubles Champions Gerety/Nevison
 
The playing times for the next rounds on Friday, Saturday (Semifinals) and Sunday (Finals) are TBA.